دريچه خبر

وزارت انکشاف شهری افغانستان به ریاست تغییر کرد

اعضای شورای ملی در جلسه ديروز خود در ادامه بحث بر رویتشکیلات اساسی حکومت با بررسی 2443.jpgتشکیلات وزارت انکشاف شهری تصمیم گرفتند که این وزارتبه یک ریاست تبدیل شود.

در این جلسه که محمد یونس قانونی ریاست آنرا بر عهده داشت، نمایندگان مردم ضمن تبریک روز جهانی محو خشونت علیه زنان هرگونه خشونت علیه این قشر جامعه را محکوم کردند.

مجلس شورای ملی بند پنجم فقره 8 الی ماده دهم قانون اساسی تشکیلات حکومت را مورد بررسی قرار داده و فیصله شد تا این تشکیلات فشرده شود.

در حالی که عده ای از نمایندگان شورای ملی بر حذف برخی از وزارت خانه های دولت تاکید دارند برخی دیگر موجودیت 25 وزارت را در شرایط کنونی مناسب دانسته می گویند: در صورتی که تعدادی از وزارت ها حذف شود بر افراد برکنار شده و بی کار در جامعه افزوده می شود.

در این جلسه همچنین بر روی تشکیلات وزارت خانه های خارجه، دفاع، داخله، مالیه و عدلیه بحث صورت گرفته و تشکیلات فعلی وزارت خانه های مذکور به تصویب رسید.

در عین حال براساس تصمیم مجلس شورای ملی، حبیب الله غالب عضو پیشنهادی رئیس جمهور برای احراز پست قضاء در دادگاه عالی کشور می تواند برای گرفتن رای اعتماد به مجلس حاضر شود.

اما برخی از نمایندگان این فیصله را خلاف ماده 74 وظایف داخلی شورای ملی خوانده و گفتند: فردی که نتواند برای اولین مرتبه رای اعتماد را از مجلس نمایندگان اخذ نماید نباید برای بار دوم به شورای ملی معرفی شود.

سازمان ملل خواهان كمك به ولاياتي در افغانستان شد، كه  فاقد كشت خشخاش‌اند

آنتونيو ماريا كوستا رييس مبارزه با مواد مخدر و جرايم سازمان ملل از كشورها و نهادهاي فعال در افغانستان خواست تا به ولاياتي كه خشخاش نكاشته‌اند ، كمك كنند.

وي روز شنبه با انشتار بيانيه‌اي در كابل اعلام كرد: براساس بررسي‌هاي سازمان مزبور در افغانستان ، اكنون شش ولايت مواد مخدر توليد نكرده‌اند.

كوستا با بيان اينكه بخش مبارزه با مواد مخدر اين سازمان در افغانستان كه بريتانيا رهبري آن را به عهده دارد، تصميم گرفته است كه به هر يك از اين ولايات ۵۰۰ هزار دلار كمك شود.

وي افزود: هشت ولايت ديگر سال گذشته زراعي خشخاش كمتري توليد كردند كه بايد به زندگي مردم در اين ولايات توجه شود و از آنان خواسته شود كه ديگر خشخاش كشت نكنند.

كوستا يادآور شد كه ناامني يكي ازعوامل توسعه كشت خشخاش در افغانستان مي باشد ولي عامل عمده در افزايش توليد كشت خشخاش عدم توسعه يافتگي كشور است.

وي افزود: كاهش روند كشت خشخاش مي‌تواند به بهبود امنيت در كشور كمك كند زيرا اغلب فساد اداري و قاچاق مواد مخدر نيز مي‌تواند با كاهش كشت خشخاش ، كم شود.

/ 0 نظر / 17 بازدید