آیساف گزارش سازمان ملل در مورد کشتار غیرنظامیان در افغانستان را قبول ندارد

سخنگوی غیرنظامی نیروهای بین المللی کمک به امنیت افغانستان آیساف گزارش نماینده اعزامی حقوق بشر سازمان ملل به این کشور در مورد کشتار مردم غیرنظامی از سوی نیروهای خارجی را غیرمسئولانه دانست و آن را رد کرد.
فیلیپ آلستون پنج شنبه هفته قبل در کابل اعلام کرد که در عملیات نیروهای خارجی و افغان بر ضد شورشیان در چهار ماهه سال ‪ ۲۰۰۸‬ میلادی ،‪ ۲۰۰‬ غیرنظامی کشته شدند.
مارک لیتی روز یک شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در این گزارش از برخی سازمان ها، نهادها و آیساف انتقاد شد و آیساف این گزارش را درست تلقی نمی کند.
وی افزود که آیساف اطلاعات زیادی در اختیار گزارش گر ویژه اعزامی حقوق بشر سازمان ملل به افغانستان قرار داد که از این اطلاعات چشم پوشی شد.
لیتی در عین حال مدعی شد: در این گزارش از واژه ها و کلام هایی استفاده شد که نشانه اظهارات غیرمسئولانه است .
این مقام آیساف تصریح کرد که قتل‪ ۲۰۰‬ غیرنظامی افغان در عملیات نیروهای خارجی بر ضد شورشیان باعث تعجب شده است .
وی تاکید کرد: شیوه نیروهای خارجی در مبارزه با شورشیان در چارچوب قانون جدی جنگ انجام می شود.
لیتی حملات شورشیان را تاکتیک های کور ناید و گفت آنان در حمله بر ضد آیساف، مردم عادی را به قتل می رسانند و این قبیل حملات را محکوم می کنیم .
وی یادآور شد: در گزارش بر تماس با طالبان تاکید شد و آیساف آن را خلاف اراده دولت افغانستان می داند و در صورت برقراری تماس شورشیان، خود را در موضع قدرت تصور خواهند کرد.
سخنگوی غیرنظامی آیساف گفت که شورشیان در جنگ با نیروهای افغانستان و آیساف از تاکتیک های خلاف بین المللی در نبرد استفاده می کنند.
وی در رابطه با فعال بودن سازمان اطلاعاتی برخی کشورها در افغانستان گفت که با اطمینان می گویم در نیروهای این کشور جاسوس نداریم و دولت کابل از ماموریت ما آگاهی دارد.
وی در رابطه با عدم ممانعت آیساف از پیوستن شورشیان شمال و جنوب هلمند به گروه طالبان که در حال جنگ با نیروهای دریایی آمریکا در گرمسیر هستند، گفت: در صورت پیش گیری از حضور آنان، شورشیان در مناطق دیگر متحد و دست به مقاومت می زنند.
لیتی در عین حال تلفات به غیرنظامیان را پذیرفت، اما گفت: آمار ارایه شده چند برابر است در حالی که تلفات مردمی از ده ها نفر بیشتر نیست .
همچنین کارلوس برانکو سخنگوی نظامی آیساف به خبرنگاران گفت که بر اساس آمارهای ارایه شده از سه هفته قبل یک هزار و ‪ ۲۰۰‬ خانوار بر اثر جنگ، گرمسیر را ترک کردند.
وی افزود: از این تعداد‪ ۸۰۰‬ خانوار در لشکرگاه مرکز ولایت هلمند و بقیه در اطراف گرمسیر زنده گی می کنند که کمک رسانی به آواره گان با همکاری سازمان ملل و دولت افغانستان ادامه دارد.
وی از ادامه عملیات نیروی دریایی آمریکا در گرمسیر خبر داد و گفت که این نیروها توصیه کردند که به علت ادامه جنگ، مردم به منازل خود بازنگردند.
همچنین محمدظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع اعلام کرد که این وزارتخانه در مجموع با گزارش نماینده اعزامی شورای حقوق بشر موافق نیست .
وی از ادامه جنگ نیروهای دولتی و خارجی در ولایت های پکتیا، پکتیکا، فراه، فاریاب و بادغیس با شورشیان خبر داد.
عظیمی گفت: اردوی ملی به هیچ قوم، گروه، سازمان و حزب وابسته گی ندارد و از تمامی گروه ها و افراد می خواهیم از سوء استفاده از اردوی ملی برای مقاصد خود پرهیز کنند.

/ 0 نظر / 15 بازدید