توافق90 درصدی کابل - واشنگتن ٩٠ روی پیمان استراتژیک

وی در اظهارات خود افزود که سفیر امریکا در افغانستان و قوماندان نیروهاى امریکایى در این کشور، روى یک سلسله موضوعات در رابطه به همکاریهاى نظامى همراه با رئیس جمهور کرزی کار مى کنند.

 وزیر امور خارجه آمریکا گفت که مذاکره جریان دارد، ولى می خواهم به کانگرس اطمینان دهم با وجود اینکه ما توقع نداریم این همکارى درازمدت، شکل یک معاهده را به خود بگیرد یا توافق کانگرس دراین خصوص ضرورى باشد ولى ما در جریان این پروسه به مشوره هاى خود با شما ادامه خواهیم داد.

 ایلینا روس لیتنن، مسؤل کمیته روابط خارجى کانگرس آمریکا نیز گفت که در هنگام مذاکرات، در مورد توافق روى چوکات همکاریهاى استراتژیک و پیمان نظامى با عراق، حکومت گذشته با هردو جناح کانگرس مشوره هاى وسیعى انجام داده بودند، ولى من افسوس مى خورم که در مذاکرات کنونى با افغانستان، حالت مشابهى از همکارى، تعامل، مشورت و شفافیت قطعاً وجود ندارد.

 وی با اشاره به وضعیت کنونى افغانستان گفت که گرچه از پیشرفت هاى به دست آمده در مبارزه، نمى توان چشم پوشید، ولى دستاوردهاى آن پایدار نیستند.

 کلینتون در حالی از موافقت 90 درصدی روی این موافقت نامه خبر داده است که قرار است جهت تعیین جزئیات روابط استراتژیک بین کابل و واشنگتن و مشوره و مذاکره روى مذاکرات و مصالحه با مخالفین مسلح، جرگه عنعنوى بزودی و در تاریخ 25 عقرب درکابل برگزار گردد.

 امریکا سند روابط استراتژیک میان افغانستان و امریکا را در آغاز سال جارى به افغانستان پیشنهاد نمود و افغانستان این سند را با بعضى از شرایط دوباره به امریکا سپرد.آزادى افغانستان، ثبات امنیت در کشور، تجهیزات نیروهاى افغانستان از جمله شرایط حکومت افغانستان است. همچنان مقامات کشور می گویند که این روابط باید به کشورهاى همسایه مشکلات را ایجاد ننماید. به عقیده بسیاری از کارشناسان مسائل سیاسی حاصل و نتیجه جرگه عنعنوی از جانب رییس جمهور به چند هدف مهم ختم می شود : به حاشیه کشانیدن و کمرنگ ساختن پارلمان و مجلس سنا، ورود ساده تر طالبان به قدرت، تایید بی دردسر و آرام تثبیت پایگاه های نظامی آمریکا.

 حال که افغانستان در آستانه امضای پیمان استراتیژیک با ایالات متحدۀ امریکا قرار دارد، عواقب حضور دائمی امریکا و غرب در منطقه را نباید نادیده گرفت. برخلاف آنچه که غرب میخواهد اذهان عامه را بدانسو بکشاند، تداوم حضور امریکا در افغانستان و منطقه می تواند خطرات و آسیب های فراوانی را به بار آورد.

/ 1 نظر / 44 بازدید
باجنبه ها

با سلام، انجمن سرگرمي و تفريحي باجنبه ها از شما براي بازديد و ثبت نام در اين خانواده صميمي دعوت به عمل مي اورد: جهت بازديد به آدرس http://forum.bajanbeha.ir مراجعه فرماييد. منتظر حضور گرم شما هستيم. انجمن باجنبه ها